6.01.2014

Çocuğumuza şöyle bir karton mutfak yaparsak ne olur?

Ah sevgili anneler, pek kıymetli öğretmenler, çok cici eğitimciler;
Önce ince ince bakalım şu resme, cd'den ocakları, oyun hamuru kapağından düğmeleri, ne kadarda şirin öyle değil mi?
Şimdi usulca çocukluğumuza gidip mutfaktan çalıp çalıp oynadığımız evcilikleri, almak isteyip de uzanamadığımız kepçeyi, birazda şundan alsam annem ne der endişesini hatırlayalım..
Peki ya tamda böyle bir oyuncak mutfağımız olsaydı..? hayal edelim...
İşte tamda hayalin bu noktasında, çevrenizdeki çocukların, böylesine üretici bir ortamda neler yapabileceğini, bunu gören çocuğun estetik düşünme becerilerindeki gelişimi, uzun süre bir işe ne kadar dikkatini verebileceğini, öz bakım becerilerindeki muazzam gelişimi, yaşam becerilerinde kurabileceği kendi düzenini, kendini başkasının yerine koyarak empati kurabileceğini, başladığı bir işi nerede sonlandırabileceğini, sorumluluk alındığında neler yapabileceğini, üretici düşünme becerilerinin olumlu gelişimini, gibi gibi...  eğer böyle bir zahmette bulunursanız, çocuğunuzun çok yönlü gelişimine katkı sağlayıp, onun hayata diğerlerinden bir adım önde başlamasını sağlayacaksınız. Günümüzün doyumsuz çocuklarının bolca vakit geçirebileceği ortamı kurmuş olacaksınız.
En kötü ihtimalde bile çocuğunuzun kültürünü diğerlerine göre arttırmış olacaksınız..
Peki siz böyle bir zahmete girip ne kaybetmiş olacaksınız, 15-20 tl paranızı, 2-3 saat zamanınızı, iki kap kacağınızı, bir parça kumaşınızı..
Buyrun düşünün..?

1 yorum: